ZACHODNIOPOMORSKI BIBLIOTEKARZ ROKU 2021-2025

Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku
Konkurs im. Stanisława Badonia 
o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Nagroda wręczana: od 2009.
Organizator Konkursu: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Okręg Zachodniopomorski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Nagroda adresowana do: bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek (publicznych, szkolnych, akademickich, pedagogicznych, specjalnych) z woj. zach-pom.
Cel nagrody: promocji zawodu bibliotekarskiego i umacniania jego wizerunku w odbiorze społecznym, popularyzacja dokonań  zasługujących na uznanie.
Nagroda za: aktywną i kreatywną, pełną pasji i poświęcenia pracę na rzecz macierzystej biblioteki, społeczności lokalnej i środowiska bibliotekarskiego w danym roku.
Wyłanianie Laureatów:  w tajnym głosowaniu przez Kapitułę Konkursu.
Fundator nagrody: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Uroczyste wręczanie nagrody: Inauguracja Zachodniopomorskiego Tygodnia Bibliotek, Książnica Pomorska w Szczecinie.

2025  💢 Bibliotekarz Roku 2024, XVI Konkurs im. Stanisława Badonia 
o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego,
XV Edycja Ogólnopolska

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy!  
Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP ma przyjemność poinformować, że Kapituła XV. edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o Nagrodę im. Stanisława Badonia na Bibliotekarza Roku 2024 dokonała wyboru laureatów spośród dziesięciu nadesłanych wniosków. Wszystkie (10) zakwalifikowano do dalszego procedowania. Wśród zgłoszonych kandydatów znaleźli się reprezentanci: bibliotek publicznych - 9, bibliotek naukowych - 1, w tym członkowie SBP - 5.  Brak reprezentantów bibliotek szkolnych - 0 i osób poniżej 35 roku życia – 0. Obrady odbyły się 14 marca 2025 roku.

Kapituła Konkursu w składzie - Przewodnicząca Okręgu Zachodniopomorskiego  SBP oraz przedstawiciele  Urzędu Marszałkowskiego WZ, Dyrekcji Książnicy Pomorskiej, Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek, Koła 2 Bibliotek Naukowych Szczecina O. Szczecińskiego SBP – w trybie tajnym  przyznawała punkty od 1 do 5 w trzech kategoriach zgodnych z regulaminem konkursu (działania na rzecz biblioteki/bibliotek, użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego oraz środowiska bibliotekarskiego). Przyznano nagrodę główną oraz cztery wyróżnienia.
 
 💢 Oficjalne ogłoszenie wyniku i wręczanie nagrody głównej i wyróżnień
nastąpi podczas Zachodniopomorskiej Inauguracji XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Książnica Pomorska w Szczecinie,  07 maja 2025, godz. 11:00
 
 
 LAUREACI
 Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2024
5/15 miejsce w konkursie ogólnopolskim SBP
 
MICHAŁ GIERKE 💢 bibliotekarz, dr nauk humanistycznych, Książnica Pomorska w Szczecinie; 9 l. pracy w bibliotece, Koło 1 Szczecin OZ SBP –  zarząd, wniosek: Katarzyna Zborowska – przewodnicząca Koła 1 OZ SBP Szczecin
  • bada, kataloguje, tłumaczy i popularyzuje zabytkowe zbiory specjalne Książnicy Pomorskiej, a w szczególności niemieckie i łacińskie manuskrypty – wystąpienia, publikacje, cykl postów „Ze skarbca Książnicy Pomorskiej” FB KP
  • bada i popularyzuje historię Pomorza i Szczecina – wystąpienia, publikacje (w tym monografia „Geneza i rozwój miast Nowej Marchii do połowy XIV wieku”), gość podcastu Stettinum, Radia Szczecin
  • prowadził spotkania autorskie publikacji naukowych: „Corpus Inscriptionum Poloniae”, „Rytm schowany w tekście”, „Album studiosorum”
  • aktywnie współpracuje z organizacjami zajmującymi się ochroną i upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego Pomorza: Stow. Terra Incognita (wiceprezes), Stow. Czas – Przestrzeń – Tożsamość, Stow. Ińskie Lato Filmowe, Pomorskiego Stow. Instrumentalistów Academia, Stow. Świteź
  • w ramach działalności w Polskim Towarzystwie Filologicznym, w Międzynarodowy Dzień Czytania, współorganizuje w Książnicy Pomorskiej cykliczne wydarzenie upowszechniające wiedzę o antyku – w 2024: „Sejm kobiet” Arystofanesa.
Więcej  WWW SBP. pl
 
Działania na rzecz biblioteki/bibliotek
Michał Gierke bada, kataloguje i udostępnia zabytkowe manuskrypty niemieckie i łacińskie. Efekty tych prac prezentuje podczas konferencji naukowych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2024 r. miał 5 takich wystąpień, poświęconych m.in. zabytkowym rękopisom Książnicy Pomorskiej, bibliotekarzom szczecińskiego Pedagogium w XVI – XVII w. czy korespondencji Filipa Melanchtona. Wygłosił też 7 wykładów popularyzatorskich nt. zbiorów specjalnych Książnicy Pomorskiej w różnych ujęciach tematycznych (dzieła prawnicze, źródła do dziejów Pomorza, egodokumenty, rękopisy E. Stachury), kolekcji starych druków Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego i historii regionalnej – wszystkie one były połączone z prezentacją zbiorów.

Jego wybitnym osiągnięciem w 2024 r. było opublikowanie monografii Geneza i rozwój miast Nowej Marchii do połowy XIV wieku, której nakład wyczerpał się w ciągu miesiąca. Jest też współtwórcą 2 publikacji poświęconych jubileuszom Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” i Katedry Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, które powstały we współpracy z uznanymi dyrygentami, prof. Bohdanem Boguszewskim i prof. Szymonem Wyrzykowskim.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego
Michał Gierke znakomicie radzi sobie jako prowadzący spotkania autorskie. W 2024 r. z powodzeniem poprowadził promocję książkę naukowej Corpus Inscriptionum Poloniae autorstwa prof. M. Tureczka i prof. J. Zdrenki. Szczególnie jednak spopularyzował Książnicę Pomorską wśród młodzieży podczas brawurowo poprowadzonego spotkania z raperem Łoną i autorami książki Rytm schowany w tekście. Adam „Łona” Zieliński i kultura popularna. Trzykrotnie wystąpił także jako autor lub współautor, prezentując czytelnikom ww. monografię autorską, publikacje jubileuszowe, a także edycję źródłową rękopisu Album studiosorum Gimnazjum Karolińskiego i Gimnazjum Akademickiego w Szczecinie.

Aktywnie współpracuje z organizacjami zajmującymi się ochroną i upowszechnianiem lokalnego dziedzictwa kulturowego – w 2024 r. współorganizował lub brał udział w debatach Stowarzyszenia Terra Incognita (jako jego wiceprezes), Stowarzyszenia Czas – Przestrzeń – Tożsamość, Stowarzyszenia Ińskie Lato Filmowe, Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów Academia i Stowarzyszenia Świteź. Działa także w Polskim Towarzystwie Filologicznym, tłumacząc łacińskie źródła do dziejów Pomorza i współorganizując w Książnicy Pomorskiej coroczną imprezę upowszechniającą wiedzę o antyku (w 2024 r: Międzynarodowy Dzień Czytania Sejmu kobiet Arystofanesa). Opublikował również dwa artykuły poświęcone dziejom Pomorza w publikacjach regionalnych.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego
Kandydat kreuje pozytywny wizerunek bibliotekarza - znawcy kolekcji, prowadząc wykłady popularyzatorskie, współtworząc cykl postów „Ze skarbca Książnicy Pomorskiej” w mediach społecznościowych czy biorąc udział w audycjach (w 2024 r. m.in. w cenionym polsko-niemieckim podkaście Stettinum oraz w Radiu Szczecin). Chętnie dzieli się doświadczeniami z innymi pracownikami w ramach Wewnętrznej Akademii Bibliotecznej: w 2024 r. przedstawił tam relację z obchodów jubileuszu 500-lecia reformacji w Szczecinie i poświęconej mu konferencji naukowej, w której brał udział. Działa w SBP: jest członkiem zarządu koła, włączył się także w organizację Zachodniopomorskiego Święta Bibliotekarzy w Buku Kamieńskim (28.09.2024). Ponadto jako członek Zarządu Związku Zawodowego Pracowników Książnicy Pomorskiej wspiera bibliotekarzy w kwestiach pracowniczych.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

W 2021 r. uzyskał na Uniwersytecie Szczecińskim stopień doktora nauk humanistycznych (z wyróżnieniem). W l. 2021–2022 uczestniczył w 2 projektach finansowanych z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki, których efektem była edycja (w formie książkowej oraz jako internetowa baza danych) zabytkowych rękopisów Książnicy Pomorskiej, wpisanych do Narodowego Zasobu Bibliotecznego.

Cechy osobowościowe
Cechuje go dociekliwość i skrupulatność, co w połączeniu z kompetencjami rękopisoznawczymi i rozległą wiedzą o regionie sprawia, że jego badania i publikacje dotyczące zbiorów biblioteki mają istotne znaczenie dla utrzymania przez nią statusu instytucji naukowej. Umiejętność przełożenia trudnych zagadnień na język zrozumiały dla szerszego grona odbiorców powoduje, że biblioteki i instytucje kultury chętnie go zapraszają jako popularyzatora wiedzy. To dowcipny i pełny pomysłów kolega, z którym nie można się nudzić i który chętnie włącza się w organizację aktywności o charakterze integracyjnym. Jest przy tym życzliwy i skłonny do pomocy – wspiera współpracowników zarówno w kwestiach merytorycznych, jak i w problemach życiowych.
 
Wyróżnienia ZBR 2024
 
JOLANTA ANISZEWSKA 💢
dyrektorka, Książnica Stargardzka, 3 l. pracy w bibliotece,  Koło 13 OZ SBP Stargard; wniosek: Monika Myszka, przewodnicząca Koła 13 OZ SBP Stargard
  • inicjatorka wolontariatu w bibliotece – w 2024  podpisano 57 umów, a 19 os.  współpracuje z Książnicą już od dłuższego czasu
  • pomysłodawczyni akcji pomocowej „Czytelnicy czytelnikom – podaruj książkę, ocal bibliotekę” na rzecz zdewastowanej przez powódź biblioteki w Żelaznej – osobiście dostarczyła zebrane książki (1564 szt.)
  • organizatorka konferencji „Biblioteka – dobre miejsce dla młodego człowieka”, w trakcie której dr Małgorzata Mikut zaprezentowała wyniki badań dot. młodzież – ich podstawą były ankiety wypełnione przez użytkowników Książnicy Stargardzkiej w wieku szkolnym; stanowią one także podstawę publikacji naukowej: „Za(angażowanie) młodzieży. Ku pedagogice i edukacji zaangażowanej społecznie” (Wyd. Uniw. Szczecin 2024)
  • skutecznie współpracuje ze stowarzyszeniami i instytucjami, zarówno społecznymi, jak i kulturalnymi, jaki i stargardzkim biznesem, archiwami w Polsce i za granicą, pasjonatami historii Polski, Pomorza i Stargardu.
ILONA KOWAL 💢 kierownik Wypożyczalni Głównej, Książnica Stargardzka, 9 l. pracy w bibliotece, Koło 13 OZ SBP Stargard; wniosek: Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej
  • organizatorka cyklu „Być kobietą – Babskie pogaduchy w Książnicy Stargardzkiej”, którego celem było stworzenie przestrzeni dla spotkań kobiet  – 9 spotkań, prelekcji i warsztatów prowadzonych przez specjalistki w różnych dziedzinach zawodowych, m.in. psycholożki, prawniczki, terapeutki, trenerki wellness, makijażystki, lekarki (455 os.)
  • koordynatorka akcji pomocowej „Czytelnicy czytelnikom – podaruj książkę, ocal bibliotekę” na rzecz zdewastowanej przez powódź biblioteki w Żelaznej – przekazano 1564 książek
  • w trakcie Tygodnia Bibliotek 2024 po raz kolejny, angażując m.in. młodzież, zorganizowała miejską akcję bookcrossingu w stargardzkim parku „Przeczytałeś, podaj dalej… książkę” – w obieg ruszyło 520 książek
  • promowała Książnicę Stargardzką w plebiscycie wortalu literackiego granice.pl na najlepszą bibliotekę w Polsce 2024 roku – stworzyła ulotki, angażowała czytelników do głosowania, tworzyła filmiki promocyjne
  • koordynatorka wolontariatu dla osób chętnych do poznania pracy w bibliotece czy pragnących realizować projekty związane z książkami i czytelnictwem 
  • wykazuje się niezwykłą kreatywnością, z wielkim zaangażowaniem podejmuje się coraz to nowszych zadań, działa niekonwencjonalnie, z każdym odnajduje wspólny język, ale przede wszystkim zna swoją wartość i wie, czego chce.
ZBIGNIEW KULPIŃSKI 💢 dyrektor, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Tucznie, 4 l. pracy w bibliotece, Koło 17 OZ SBP Choszczno; wniosek: Wioletta Witkowska - przewodnicząca Koła 17 OZ SBP Choszczno i Katarzyna Jezierska - dyrektor MBP Choszczno
  • inicjator Bibliotecznej Informacji Turystycznej w sklepach i lokalach usługowych - punkty bookcrossingowe (książki, gry planszowe), prasowe (lokalnych mediów i nadleśnictw), turystyczne (mapy, informatory)
  • kronikarz życia bibliotek gminy - inicjator biuletynu „Depozytariusz” oraz przywrócenia tradycji prowadzenia  papierowej kroniki dokumentującej wydarzenia z historii i pracy BPMiG Tuczno (od 2021, uzupełnienia od l. 70. XX w.)
  • pomysłodawca bibliotecznego programu lojalnościowy "Książkujesz – Punktujesz" – biblioteczna karta lojalnościowa do zbierania punktów za wypożyczania książek, uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę; wymienialna na książki, gry planszowe i vouchery lokalnych firm
  • skupiony na pobudzeniu czytelnictwa dzieci - projekty: "Mała książka, wielki człowiek", "Moja mała biblioteka", "TALES EUkraine", "Sobotni Klub Malucha", "Ferie z biblioteką", "Biblioteka na kółkach" (odwiedzono wszystkie wsie gminy Tuczno, a podczas spotkania dzieci mogły zapisać się do biblioteki, wypożyczyć książkę, wziąć udział w warsztatach i zajęciach sportowych) ... 
  • skutecznie tworzy sieć współpracy z bibliotekami szkolnymi, szkołami, firmami, organizacjami, stowarzyszeniami, fundacjami oraz instytucjami z terenu gminy i powiatu
  • w 2024 został wyróżniany tytułem Osobowość Roku 2024 gminy Tuczno.
MAGDALENA MIELCZAREK 💢 starszy bibliotekarz, Miejska i Powiatowa Biblioteka w Goleniowie – filia w Krępsku, 13 l.  pracy w bibliotece, Koło 5 OZ SBP Goleniów – zarząd; wniosek: Jolanta Miękus – dyrektor MiPB Goleniów
  • dzięki jej staraniom filia w Krępsku została jedyną w woj. zachodniopomorskim uczestniczką programu „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” zyskując literaturę o tematyce ekologicznej wraz z cyklem zajęć tematycznych
  • promuje spędzanie czasu „poza ekranem” – inicjatorka klubów miłośników gier planszowych we wszystkich filiach MiPB Goleniów, spotkań z teatrzykiem kamishibai, autorskich warsztatów manualnych, wydarzeń promujących czytelnictwo  w ramach akcji: „Dzień Postaci z Bajek”,  „Czytamy z sercem”,  „Nocy Bibliotek”
  • angażuje się w działalność SBP – inicjatorka reaktywowania goleniowskich struktur SBP 
  • nieustannie się szkoli – w 2024 roku poświęciła na rozwój zawodowy ponad 100 godzin m.in. w projekcie „Sztuczna inteligencja w bibliotece”, reprezentowała bibliotekę na Forum Młodych Bibliotekarzy w Toruniu i uczestniczyła w BiblioLABach 
  • skromna, pełna pasji, niezwykle kreatywna i zawsze chętna do działania – mimo pracy w małej wiejskiej filii potrafi z sukcesem promować książki i bibliotekę jako ważne miejsce w społeczności.
 
 ***

2024  💢 Bibliotekarz Roku 2023, XV Konkurs im. Stanisława Badonia 
o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego,
XIV Edycja Ogólnopolska
 
Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy!  
Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP ma przyjemność poinformować, że Kapituła XIV. edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o Nagrodę im. Stanisława Badonia na Bibliotekarza Roku 2023 dokonała wyboru laureatów spośród dwóch nadesłanych wniosków.
 
Kapituła Konkursu w składzie - Przewodnicząca Okręgu Zachodniopomorskiego  SBP oraz przedstawiciele  Urzędu Marszałkowskiego WZ, Dyrekcji Książnicy Pomorskiej, Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek, Koła 2 Bibliotek Naukowych Szczecina O. Szczecińskiego SBP – w trybie tajnym  przyznawała punkty od 1 do 5 w trzech kategoriach zgodnych z regulaminem konkursu (działania na rzecz biblioteki/bibliotek, użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego oraz środowiska bibliotekarskiego).

Obrady odbyły się 14 marca 2024 roku. Osoby nominowane to reprezentanci bibliotek publicznych - 2, członkowie SBP - 1.  
 
💢 Oficjalne ogłoszenie wyniku i wręczanie nagrody głównej i wyróżnienia 
nastąpi podczas Zachodniopomorskiego Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek
   Książnica Pomorska w Szczecinie, 15 maja 2024, godz. 12.00.  
 

 LAUREACI 
 
Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2023
VI miejsce w ogólnopolskim konkursie SBP Bibliotekarz Roku 2023
 

PIOTR SAPOROWSKI 💢 bibliotekarz systemowy, Koszalińska Biblioteka Publiczna; 21 l. pracy w bibliotece; Koło 1 Koszalin - przewodniczący; wniosek: Małgorzata Zychowicz KPB
 
Zasługi 2023
- koordynator wdrożenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania Zasobami Bibliotek Omnis 
- inicjator i realizator projektów „Bądź EKO z biblioteką” z funduszy Programu Społecznik 2022-2024 UM WZ & akcji „Mobilna biblioteka”, stwarzającej możliwości wypożyczania książek miejskich wydarzeniach plenerowych 
- animator bibliotekarskiego życia: wyjazdy studyjne, spotkania integracyjne, upamiętnienia, filmy promujące czytelnictwo i środowisko bibliotekarskie

 
Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Piotrowi Saporowskiemu bliskie jest wdrażanie nowoczesnych form obsługi bibliotecznej, szczególnie w formie „mobilnej biblioteki”, stwarzającej możliwości wypożyczania w plenerze. W 2023 r. był pomysłodawcą i koordynatorem projektu „Bądź EKO z biblioteką” zorganizowanego z funduszy Programu Społecznik 2022-2024. Dzięki dofinansowaniu zakupiono sprzęt i materiały – m.in. namiot, meble składane, elementy identyfikujące akcję, a także gadżety promujące zbiory o tematyce proekologicznej. W ubiegłym roku odbyło się 5. edycji tej akcji we współpracy KBP, która udostępniła zbiory i sprzęt komputerowy oraz rady osiedli (R.O. Morskie, R.O. Śródmieście, R.O. Unii Europejskiej). Imprezy odbyły się podczas pikników i festynów osiedlowych i przyciągnęły tłumy mieszkańców i fanów książek (również tych bookcrossingowych).

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Od 2022 r., Piotr Saporowski. jest przewodniczącym Koła SBP nr 1 w Koszalinie. Zaraz po objęciu funkcji tchnął w organizację nowego ducha, zaktywizował struktury, postawił na integrację środowiska poprzez udział we wspólnych przedsięwzięciach, m. in. zorganizował wyjazdy do oper w Gdańsku i w Szczecinie, spływy kajakowe oraz wyprawę rowerową połączoną z edukacją leśną w Nadleśnictwie Manowo. W ramach poznawania innych bibliotek i wymiany dobrych praktyk był pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu studyjnego dla bibliotekarzy z Koszalina i powiatu koszalińskiego do bibliotek w Rumii, Gdańsku i Sopocie oraz do bibliotek szczecińskich w 2023 r. Piotr Saporowski współprowadzi blog Okręgu Zachodniopomorskiego SBP oraz profil Koła SBP nr 1 na FB. Publikowane posty i relacje z organizowanych przedsięwzięć ukazują działalność członków co niewątpliwie wpływa na promowanie ich w społeczności lokalnej. Jest także pomysłodawcą projektu „Bibliotekarze dają radę…”, w którym bibliotekarze z Koszalina i regionu będą mogli prezentować swoje dobre praktyki.

Ponadto w ramach ocieplania wizerunku bibliotekarza realizuje krótkie filmiki, w duchu bareizmu. Filmy zostały przygotowane z okazji obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w r. 2022 („Dzień z życia biblioteki”) i 2023 („Twoja Moja Nasza Biblioteka!”) oraz z okazji jubileuszu 75-lecia Koszalińskiej Biblioteki Publicznej („75”).
 
Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Z inicjatywy Piotra Saporowskiego w 2023 r., KBP dołączyła do grona bibliotek objętych Zintegrowanym Systemem Zarządzania Zasobami Bibliotek w ramach projektu Omnis Biblioteki Narodowej, a on został koordynatorem wdrożenia projektu w bibliotece. Dzięki temu prace implementacyjne nowego systemu bibliotecznego Alma zostały wykonane w rekordowym tempie, zaledwie w pół roku, co wymagało intensywnej pracy i zaangażowania. Aby go sprawnie uruchomić Piotr Saporowski przygotowywał szkolenia pracowników w systemie Alma, opracował rozwiązania ułatwiające pracę katalogerów oraz informacje uławiające czytelnikom korzystanie z nowego systemu bibliotecznego. Te działania przyczyniły się do bezproblemowego wdrożenia nowego systemu, promowały tez KBP jako instytucję nowoczesną i wiodącą pod względem komputeryzacji procesów bibliotecznych.
 
Wyróżnienie
 

AGNIESZKA TOMCZYK 💢 dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Tychowie; 8 l. pracy w bibliotece; wniosek: członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki 

- MULTIBIBLIOTEKARKA pracująca z dorosłym i dziećmi, wykonująca wszelkie prace organizacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie 
- w 2023 pozyskała grant z projektu "Wzmocnij swoje Otoczenie" na stworzenie "Czytelniczego zakątka" - postawiono dwie biblioteczki plenerowe oraz ławkę w kształcie otwartej książki na terenie miasta Tychowo
 
Więcej:

Agnieszka Tomczyk jest dyrektorem,  a zarazem bibliotekarką pracującą zarówno z dorosłym jak i młodym czytelnikiem. Szczególnie praca z najmłodszymi czytelnikami daje jej niezwykłą satysfakcję z wykonywanej pracy. W ramach oferty edukacyjnej biblioteki prowadzi zajęcia edukacyjne o zróżnicowanej tematyce m. in. spotkania czytelnicze z bohaterami bajek, konkursy recytatorskie, Noc Bibliotek z Harrym Potterem.  Inicjowana przez nią współpraca z wieloma instytucjami : bibliotekami, szkołami, przedszkolami, mediami i organizacjami, służy budowaniu więzi społecznych z otoczeniem zewnętrznym.

Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki. Inicjowała i realizowała wiele projektów edukacyjno-kulturalnych: „Mała książka-Wielki człowiek”, akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, ,,Matematyka na zielono oraz innowacyjnej akcji  ,,Rozkwitam, bo czytam czyli plantcrossing w bibliotece.

Dzięki jej aktywności  udało się pozyskać w 2023 r. grant z projektu ,,Wzmocnij swoje Otoczenie na stworzenie ,,Czytelniczego zakątka”. Dzięki temu projektowi udało się postawić dwie biblioteczki plenerowe oraz zaczytaną ławkę w postaci otwartej książki na terenie miasta Tychowo.

Jest również redaktorem strony BIP Biblioteki oraz administratorem strony internetowej placówki oraz profilu Facebooku, a także twórcą materiałów graficznych dotyczących biblioteki.

 
 

***

2023  💢 Bibliotekarz Roku 2022, XIV Konkurs im. Stanisława Badonia 
o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego,
XIII Edycja Ogólnopolska
 
Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy!  
Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP ma przyjemność poinformować, że Kapituła XIV. edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o Nagrodę im. Stanisława Badonia na Bibliotekarza Roku 2022 dokonała wyboru laureatów spośród dziesięciu nadesłanych wniosków.  

 
Kapituła Konkursu w składzie - Przewodnicząca Okręgu Zachodniopomorskiego  SBP oraz przedstawiciele  Urzędu Marszałkowskiego WZ, Dyrekcji Książnicy Pomorskiej, Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek, Koła 2 Bibliotek Naukowych Szczecina O. Szczecińskiego SBP – w trybie tajnym  przyznawała punkty od 1 do 5 w trzech kategoriach zgodnych z regulaminem konkursu (działania na rzecz biblioteki/bibliotek, użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego oraz środowiska bibliotekarskiego). 
 
💢 Oficjalne ogłoszenie wyniku i wręczanie nagrody głównej i wyróżnień nastąpi podczas Zachodniopomorskiej Inauguracji Tygodnia Bibliotek, 
5 maja 2023 w sali im. Zbigniewa Herberta w Książnicy Pomorskiej.
 
 LAUREACI 2022

Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2022
II miejsce w ogólnopolskim konkursie Bibliotekarz Roku 2022

Jolanta Miękus 💢 starszy bibliotekarz, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna  w Goleniowie; 7,5 roku pracy w bibliotece. SBP: Koło 1 Szczecin, Sekcja Goleniowska.  Wniosek: Dyrektor MiPBP w Goleniowie - Karina Czernicka.  

Jej domeną są nowe technologie. Na co dzień prowadzi zajęcia z robotami Codey Rocky pn. „Robota dla robota”, w których biorą w udział uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych z całego powiatu goleniowskiego. Natomiast klasy „0” uczestniczą w cyklu zajęć podczas, których poznają wszystkie roboty dostępne w goleniowskiej j bibliotece. Pani Jolanta pozyskała  również środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kurs z programowania i robotyki – łącznie ponad 7 tysięcy dofinansowania. Swoje działania w tym temacie zaprezentowała również podczas zeszłorocznego BiblioLabu oraz opisała w artykule „Robota dla robota”, który ukazał się w Bibliotekarzu Zachodniopomorskim (1/2022).

Uwielbia pisać wiersze. Jej twórczość wielokrotnie wygrywała w różnych konkursach (m.in. w konkursie „Gdybym była książką” czy „Biblioteka Bezglutenowa”). W 2022 roku napisała sztukę dla dzieci – „Mol książkowy i Baśnie braci Grimm”. W wystawienie przedstawienia zaangażowała wszystkie pracownice działu dla dzieci. Przez miesiąc codziennego grania sztuki dla najmłodszych klas szkół podstawowych i przedszkoli obejrzało ją ponad 600 młodych widzów.

Lubi analizować otaczającą ją rzeczywistość. Z tej ciekawości narodził się artykuł pt. „Popularność e-usług w czasie pandemii COVID-19 ze szczególnym uwzględnieniem platform udostępniających książki w wersji elektronicznej na podstawie statystyk Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. C. K. Norwida w Goleniowie”, którego była współautorką. Można przeczytać go w czasopiśmie naukowym ” Biblioteka i Edukacja” 21/2022.

Ciągle podejmuje nowe wyzwania. M.in. stworzyła autorski scenariusz zajęć bibliotecznych z LEGO®, który zwyciężył w konkursie "Baw się dobrze, czyli klocki LEGO w bibliotece" organizowanym przez Stowarzyszenie LABIB. Nagrodą był zestaw klocków LEGO® o wartości ok. 1000 zł, który zaowocował kolejnymi interesującymi zajęciami. Posiada certyfikat języka migowego na poziomie A1 i certyfikat ECDL e-Citizen.

Więcej na SBP.pl
Wyróżnieni
 

Michał Gierke 💢 bibliotekarz, Książnica Pomorska w Szczecinie - Oddział Rękopisów i Starych Druków; doktor nauk humanistycznych (historyk, archeolog); 6 lat pracy w bibliotece. SBP: Koło 1 Szczecin. Wniosek: przewodnicząca Koła nr 1 SBP przy Książnicy Pomorskiej - Katarzyna Zborowska.

 
Dr Michał Gierke w 2022 roku był współwykonawcą projektu „Dziedzictwo akademickie Pomorza Zachodniego”, którego efektem jest internetowa baza danych i edycja książkowa jednego z najcenniejszych rękopisów Książnicy Pomorskiej – spisu studentów najstarszej uczelni Szczecina z lat 1576–1666, Pedagogium Książęcego w Szczecinie. Wyniki swoich prac badawczych prezentował także podczas międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji naukowych.

Popularyzował zabytkowe zasoby Książnicy i dzielił się swoją wiedzą na zaproszenie innych placówek regionu: wygłaszał prelekcje, prowadził spotkania autorskie i brał udział w debatach zorganizowanych m.in. w MBP w Chojnie, BPMiG w Dębnie, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, w Centrum Dialogu „Przełomy”, na Uniwersytecie Szczecińskim czy podczas festiwalu filmowego w Ińsku. Bada zbiory bibliotek polskich i zagranicznych, zwłaszcza te pochodzące z Pomorza, dzięki temu ich opiekunowie mogą korzystać z jego ustaleń proweniencyjnych. Chętnie dzieli się swym doświadczeniem badawczym w ramach Wewnętrznej Akademii Bibliotecznej funkcjonującej w Książnicy Pomorskiej - w 2022 r. był prelegentem dwóch spotkań: „Humanistyka cyfrowa a warsztat bibliotekarza” i „Album studiosorum... – między projektami”.

W swej pracy chętnie podejmuje współpracę z organizacjami zajmującymi się popularyzacją i ochroną dziedzictwa kulturowego Pomorza. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia „Terra Incognita” i sekretarzem redakcji „Rocznika Chojeńskiego”. Aktywnie uczestniczy również w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego antyku: jest członkiem Polskiego Towarzystwa Filologicznego, tłumaczy łacińskie źródła do dziejów Pomorza, brał udział w Europejskim Festiwalu Łaciny i Greki, był także jednym z lektorów Międzynarodowego Czytania „Króla Edypa”. Działa także na rzecz środowiska bibliotekarskiego – pełni funkcję członka zarządu Koła nr 1 SBP przy KP.

 

Jolanta Gilewicz 💢 bibliotekarz, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Drawsku Pomorskim – Dział dla dzieci i młodzieży; 8 lat pracy w bibliotece. Wniosek: Dyrektor Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim - Jolanta Pluto-Prądzyńska.

Pani Jolanta Gilewicz w 2022 r. była koordynatorką i realizatorką projektów bibliotecznych, na które drawska biblioteka uzyskała dofinansowanie zewnętrzne: „W krainie czarodziejów, magów i robotów”, „Z książką przez świat”, „Przystanek Biblioteka. Tu jesteś u siebie!”. Ponadto prowadzi biblioteczny Klub Małych Podróżników, Klub Mamy i Malucha, a także organizuje akcje czytelnicze i konkursy, opracowując regulaminy, pozyskując sponsorów i nagrody czy z sukcesem popularyzując je w  lokalny środowisku.

Na podkreślenie zasługuje niezwykła umiejętność Pani Jolanty w przygotowaniu wydarzeń dla odbiorców o szczególnych potrzebach czytelniczych: osób z niepełną sprawnością intelektualną lub ruchową, podopiecznych placówek terapeutycznych. Od lat współpracuje z placówkami opiekuńczymi: Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy w Gudowie, Zespół Placówek Edukacyjno Terapeutycznych w Bobrowie, Powiatowy Dzienny Dom Samopomocy -  Ośrodek Rehabilitacyjno-Kulturalny w Drawsku Pomorskim.

W ramach realizowanego przez drawską bibliotekę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0., Pani Jolanta aktywnie uczestniczyła w przeprowadzeniu „Diagnozy otoczenia MiPBP w Drawsku Pomorskim”, a także w opracowaniu jej wyników i przełożeniu ich na funkcjonowanie  biblioteki.

Za sprawą Pani Jolanty Gilewicz wydarzenia realizowane w drawskiej bibliotece  - kampanie czytelnicze, projekty, konkursy, czytelnicze pikniki, happeningi i flash moby, akcje plenerowe, spotkania i wystawy - cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem i popularnością wśród małych czytelników oraz ich rodziców, gdyż przygotowywane są w niestandardowy sposób, z wykorzystaniem nowych technologii i mediów.

 Ilona Kowal 💢 starszy bibliotekarz, Książnica Stargardzka – kierownik Wypożyczalni Głównej; 7 lat pracy w bibliotece. SBP: Koło nr 13  Stargard. Wniosek: Dyrektor Książnicy Stargardzkiej – Jolanta Aniszewska.

Pani Ilona Kowal od 2020 r. pełni funkcję Kierownika Wypożyczalni Głównej i sprawuje nadzór nad filiami i punktami bibliotecznymi. W roku 2022 r. zrealizowała  kilka ważnych projektów propagujących czytelnictwo, w tym m.in.: Kawiarenka Literacka (spotkania autorskie), Narodowe Czytanie oraz zainicjowała cykl Spotkania z poezją – słowem i muzyką malowane oraz kampanię czytelniczą w mediach społecznościowych #wartoczytać.

W ramach Kawiarenki Literackiej w minionym roku odbyło się dziewięć spotkań z pisarzami. Pani Ilona Kowal odpowiadała za dobór autorów, organizację i promocję spotkań oraz  ich moderowanie. Spotkania odbyły się w formule swobodnej rozmowy, przybliżającej sylwetkę pisarza i jego twórczość. Ich niewątpliwym atutem i zasługą prowadzącej była wyjątkowa atmosfera spotkań i zniesienie bariery pomiędzy pisarzem a widownią.

Pani Ilona w 2022 r. była też autorką scenariusza i liderką Narodowego Czytania. Było to wydarzenie plenerowe, w konwencji teatralno-muzycznej, z dbałością o scenografię i stroje dopasowane do wątku przewodniego. Do jego przygotowania zostali zaangażowani stargardzianie m.in. dziennikarze i aktorzy z Teatru A To My, działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, a także uczniowie i nauczyciele trzech stargardzkich szkół średnich czy harcerze.

Pani Ilona Kowal była również pomysłodawczynią, scenarzystką i montażystką kampanii czytelniczej online  #wartoczytać, w której swoimi fascynacjami literackimi dzielą się   użytkownicy Książnicy Stargardzkiej (36 odcinków), a także cyklu „Spotkania z poezją – słowem i muzyką malowane” łączące prezentację poezji z oprawą muzyczną.

 Paulina Neumann-Plata 💢 bibliotekarz, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach; 7 lat pracy w bibliotece. Wniosek: Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobolicach - Monika Żemojtel.

Bibliotekarka z pasją. Praca z najmłodszymi czytelnikami daje jej niezwykłą satysfakcję, co widać kiedy z wielkim zaangażowaniem przygotowuje zajęcia. Jej pomysłowość w organizowaniu lekcji bibliotecznych czy zajęć tematycznych jest inspirująca dla innych pracowników. Wykorzystuje różne nowinki technologiczne, dzięki którym zajęcia są ciekawe  i niepowtarzalne.

Podnosi swoje kwalifikacje, które wpływają na jakość jej pracy. Z dużym sukcesem prowadzi bezpłatne zajęcia nauki języka angielskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Angażuje się w realizacje projektów, które wpływają na podniesienie jakości funkcjonowania bobolickiej biblioteki. Jest członkinią  grupy nieformalnej, której to udało się pozyskać w 2022 r. grant z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na akcję ,,Podziel się pasją czytania”. Dzięki temu projektowi udało się postawić trzy budki czytelnicze na terenie gminy Bobolice.

Jej aktywność przyczyniła się do tego, że Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach została nagrodzona w konkursie na najlepszą bibliotekę województwa zachodniopomorskiego ,,Biblioteka Roku 2021".

 

 
 
  
***

Bibliotekarz Roku 2021 / XIII Konkurs im. Stanisława Badonia 
o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
XII Edycja Ogólnopolska

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy!  
Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP ma przyjemność poinformować, że Kapituła XIII. edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o Nagrodę im. Stanisława Badonia na Bibliotekarza Roku 2021 dokonała wyboru laureatów spośród pięciu nadesłanych wniosków.  
 
Wręczanie nagrody nastąpiło w trakcie Zachodniopomorskiej Inauguracji Tygodnia Bibliotek  6 maja 2022 w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. 

Kapituła Konkursu w składzie - Przewodnicząca Okręgu Zachodniopomorskiego  SBP oraz przedstawiciele  Urzędu Marszałkowskiego WZ, Dyrekcji Książnicy Pomorskiej, Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek, Koła 2 Bibliotek Naukowych Szczecina Oddz. Szczecińskiego SBP – w trybie tajnym  przyznawała punkty od 1 do 5 w trzech kategoriach zgodnych z regulaminem konkursu (działania na rzecz biblioteki/bibliotek, użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego oraz środowiska bibliotekarskiego). Obrady odbyły się 14 marca 2022 roku. Osoby nominowane to reprezentanci bibliotek publicznych - 3, uczelnianych - 2, członkowie SBP - 5.

LAUREACI 2021

Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2021 
kandydatka w ogólnopolskim konkursie Bibliotekarz Roku 2021

Katarzyna Jezierska - starszy bibliotekarz, Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie - Oddział dla Dzieci; wniosek: Wioletta Witkowska - przewodnicząca Koła 17 Choszczno & Anna Lewicka - dyrektor MBP w Choszcznie.

Katarzyna Jezierska pracuje w Oddziale dla Dzieci MBP w Choszcznie. Jest również redaktorem strony BIP Biblioteki oraz administratorem strony internetowej placówki oraz profilu Facebooku, a także twórcą większości materiałów graficznych oraz wielu publikacji w czasopismach branżowych („Bibliotekarz Zachodniopomorski”, „Poradnik Bibliotekarza”, itp.).  Jej relacje z warsztatów są publikowane na profilach wydawnictw, np. „Dwie Siostry”, czy Harper Collins.
Inicjowana przez nią współpraca z wieloma instytucjami (bibliotekami, szkołami, przedszkolami, mediami i organizacjami) służy budowaniu więzi społecznych z otoczeniem zewnętrznym. Było to niezwykle istotne w czasie pandemii. Efektem tych działań są liczne wspólne przedsięwzięcia np. realizacja cyklu filmów „E-CHO z Książką”, w którym miłośnicy czytania, w tym bibliotekarze i klubowicze DKK, polecali literaturę, tak dla dzieci, jak i dorosłych. W ramach oferty edukacyjnej biblioteki prowadzi zajęcia edukacyjne o zróżnicowanej tematyce, w tym np. z wykorzystaniem książek z rozszerzoną rzeczywistością, pop up’ów, książek trojaczków, czy picturebooków i leporello. Podczas pandemii oraz nauczania zdalnego, realizowała on-linowe projekty czytelnicze w klasach 1-3. Jednym z nich był „Stwórzmy sobie książkę - czytam, poznaję, kreuję” – powstały wówczas publikacje audiowizualne, które można oglądać na kanale YouTube. W celu podtrzymywania czytelnictwa wśród dzieci, brała udział w on-linowej akcji organizowanej przez SP nr 1 w Choszcznie „Czytanie na dobranoc”.
Prowadzi  także Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki. Inicjowała i realizowała wiele projektów edukacyjno-kulturalnych: „Mała książka-Wielki człowiek”, akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”. Zorganizowała również szkolenie instruktażowe dla bibliotekarzy o tworzeniu podcastów. W 2021 roku organizowała i przeprowadziła spotkania i warsztaty w formule on-line na platformie Google Meet dla uczniów szkół podstawowych.
Katarzyna Jezierska jest współinicjatorką „Międzybibliotecznego Projektu Teatralnego” oraz producentką spektaklu teatralnego „Cztery pory roku Stefanii G.”. Zrealizowała dwie biblioteczne sesje fotograficzne, które uświetniły wspomniany projekt oraz „Narodowe Czytanie”, w którym od kilku lat czynnie bierze udział. Jeszcze w 2021 roku podjęła działania związane z walentynkową akcją literacką „Najpiękniej o miłości”, której efekt finalny można było obejrzeć w 2022 r. na profilach FB bibliotek: Klubu 12 BZ oraz MBP w Choszcznie, a także na kanale YouTube.
Laureatka była także prelegentką 13. FORUM MŁODYCH BIBLIOTEKARZY, gdzie prezentowała działania i projekty realizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Choszcznie.
Od początku swojej pracy w MBP Choszczno należy do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Więcej na: SBP.pl http://www.sbp.pl/artykul/?cid=24295 

 Wyróżnieni

Ireneusz Bojanowski -  kustosz, zastępca Dyrektora Biblioteki Uniwersytetu Szczecińskiego; wniosek: Urszula Ganakowska, dyrektor Biblioteki US.

Współautor programu modernizacji informatycznej sieci bibliotek US, realizujący program wdrożenia nowoczesnych technologii (usz.edu.pl, Microsoft 365 w bibliotekach sieci), autor koncepcji nowych usług opartych o digitalizację zbiorów, popularyzator baz danych, członek zespołu ds. wdrożenia polityki otwartej nauki US, przedstawiciel BG - członek Senatu US, współautor wdrożenia usługi Zamów skan, współautor programów innowacyjnych w systemie KOHA, autor publikacji: Biblioteka naukowa w czasach pandemii na przykładzie bibliotek sieci US – konferencja PB „Biblioteki naukowe – doświadczenia przeszłości, wyzwania jutra” oraz w Newsletterze BG Jarmark Rzeczy Cudnych, Bazekon – nie tylko o ekonomii, Biblioteka 2021 w liczbach, nowe programy promocji biblioteki poprzez rozbudowę social mediów i stron internetowych poszczególnych bibliotek sieci, współautor projektu Repozytorium publikacji i biblioteka cyfrowa US. Promował dziedzictwo kulturowe Pomorza Zachodniego, współpracował z innymi bibliotekami w ramach ZPB, współautor koncepcji Newslettera BG i koncepcji social media, zwolennik większej integracji konta bibliotecznego z systemem informatycznym US i rozszerzania kolejnych usług dla czytelników, autor koncepcji wdrożenia systemu Academica. Doprowadził do ujednolicenia szkoleń bibliotecznych poszczególnych bibliotek sieci. Organizator dodatkowych szkoleń z wyszukiwania informacji oraz funkcjonalności baz danych dostępnych na US, współorganizator szkoleń dotyczących systemu KOHA, kont bibliotecznych, zdalnego dostępu do baz danych, członek SBP, promotor zawodu bibliotekarza w mediach społecznościowych i wydawnictwie Współtwórca usługi Zamów skan, digitalizacja zbiorów na potrzeby czytelników w czasie pandemii – 88 512 stron skanów w PDF przesłanych naszym czytelnikom, współtwórca koncepcji obecności medialnej w social mediach: Facebook (460 postów), Twitter (ponad 1 200), Instagram (ponad 200) oraz rozbudowy stron internetowych jako sposobu dotarcia do czytelników, program dyżurów na pracy zdalnej – telefoniczne, mejlowe i komunikatory dla czytelników z pomocą w ramach wyszukiwania literatury podczas ograniczonej dostępności tradycyjnych form udostępniania, współtwórca Newslettera BG – dotychczas od września ur. ukazało się 8 numerów. 

Michał Gierke -  bibliotekarz, Książnica Pomorska - Oddział Rękopisów i Starych Druków; wniosek: Katarzyna Zborowska, przewodnicząca Koła 1 Szczecin

Michał Gierke na co dzień zajmuje się katalogowaniem zabytkowych rękopisów niemieckich i łacińskich z XVI–XIX wieku. Praca nad tego rodzaju kolekcją wymaga od niego wysokich kompetencji rękopisoznawczych i językowych, dociekliwości oraz rozległej wiedzy o regionie i jego dziejach. Wykonując swoją pracę, nie tylko udostępnia czytelnikom informacje na temat najcenniejszych zbiorów biblioteki, lecz także wykorzystuje opracowywane materiały w badaniach naukowych nad rozwojem czytelnictwa i elitami intelektualnymi Pomorza w XVI–XIX wieku. Szczególne, ponadregionalne znaczenie mają zaś prowadzone przez niego badania proweniencyjne nad dawnymi księgozbiorami pomorskimi. Najważniejsze dokonania w 2021 roku:
– obrona z wyróżnieniem rozprawy doktorskiej na temat średniowiecznych miast Nowej Marchii;
– współautorstwo projektu „Dziedzictwo akademickie Pomorza Zachodniego”, który uzyskał finansowanie w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”;
– artykuł naukowy Drukarnia Christopha Rungego w Dębnie – najstarsza oficyna Nowej Marchii (zaopatrzony w pełną bibliografią tego zakładu);
– referat Zbiorcza Biblioteka Kościelna w Szczecinie – idea i realizacja w ramach IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Zbiory specjalne w bibliotekach polskich”;
– wykład popularnonaukowy Niezwykli użytkownicy i fundatorzy ksiąg o proweniencji stargardzkiej w ramach realizowanego przez SBP projektu „Nieznane, ciekawe, cenne – stargardiana!”;
– liczne prelekcje popularyzatorskie na temat dziedzictwa kulturowego regionu;
– współautorstwo publikowanego na Facebooku i Instagramie cyklu „Ze skarbca Książnicy Pomorskiej”.
 
Anna Kotowska - instruktor metodyczny, Książnica Pomorska w Szczecinie - Dział Metodyczny; wniosek: Alicja Łojko - sekretarz Oddziału Szczecińskiego SBP.

Od kilku lat działa na rzecz wdrażania, wykorzystania nowoczesnych technologii w bibliotekach województwa zachodniopomorskiego. Zachęca do wykorzystywania możliwości, jakie dają te technologie do reklamy biblioteki np. mediach społecznościowych. Stąd jej szkolenia dla bibliotekarzy np. Canva w ruchu - nowości w programie i ich wykorzystanie w promocji biblioteki. W sali Digital Kids, placu zabaw w przestrzeniach cyfrowych w Książnicy Pomorskiej, przeprowadza zajęcia z kodowania w formie zabawy oraz zajęcia popołudniowe z grupami dzieci odwiedzającymi Książnicę Pomorską. Prowadzi lekcje biblioteczne, również on-line dla szkół z poza Szczecina. Opiekuje się grupą bibliotekarzy w projekcie "Nie siedź, sieciuj" – Biblioteka do zadań specjalnych - mającym rozszerzyć ofertę bibliotek miejskich i gminnych pod kontem osób z niepełnosprawnościami. Od 2021 pełni funkcję skarbnika Oddziału Szczecińskiego SBP.  
 
Monika Żemojtel - dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobolicach;  wniosek: Mieczysława Brzoza - Burmistrz Bobolic.  
Monika Żemojtel  jest dyrektorem zarządzającym, ale też włączającym się aktywnie w pracę zespołu bibliotekarskiego, wdrażając nowe idee, tryskając pomysłami i niespożytą energią motywując pracowników do pracy. Cechuje ją pomysłowość i kreatywność, dzięki której biblioteka się rozwija i odnosi sukcesy, nie tylko w środowisku lokalnym. Jest również orędowniczką nowoczesności biblioteki i wprowadza nowe technologie do działalności i oferty bibliotecznej. Często jest pomysłodawczynią zajęć realizowane w bibliotece. Chętnie dzieli się dobrymi praktykami  funkcjonowania biblioteki.
Co roku udaje się jej pozyskać znaczne środki zewnętrzne na działania z różnych programów (m.in. Fundacji Orlen, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mikrodotacje, Lokalne Przedsięwzięcia FIO, z funduszu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych). Jej aktywność została nagrodzona w poprzednim roku wyróżnieniem nagroda PROJEKT ROKU w konkursie ,,Inspirator Aktywności 2021” w kategorii subregion koszaliński dla grupy nieformalnej (bibliotekarzy) realizującej w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Bobolicach projekt  ,, Biblioteka w plenerze”  w ramach projektu "Mikrodotacje, Lokalne Przedsięwzięcia FIO w Województwie Zachodniopomorskim 2021-2023.
 
WSZYSTKIM Laureatom  GratulujeMY!  
 
SBP: Celem Konkursu jest zaprezentowanie w ogólnopolskim środowisku bibliotekarskim oraz wśród szerokiej publiczności tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku 2021 wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę i popularyzację swoich dokonań. To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu biblioteki zmieniają się, coraz lepiej zaspokajają potrzeby czytelników, modernizują lokale i wyposażenie, umiejętnie wykorzystują nowe technologie, tworzą nowoczesne serwisy informacyjne i dokumentacyjne, cyfrowe biblioteki i lokalne archiwa cyfrowe, a jednocześnie dbają o dziedzictwo i stwarzają warunki do różnorodnej społecznej aktywności. Promując ich dokonania promujemy także zawód bibliotekarza, unikalny pośród innych zawodów, pełniący istotną rolę w rozwoju czytelnictwa, kultury, nauki i edukacji, a także w poszerzaniu form społecznej aktywności.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz